EKOmy

EKOmy

EKOmy

Záhlaví profilu uživatele EKOmy

Oficiální účet aplikace EKOmy. Pomocí tohoto účtu můžete kontaktovat správce aplikace nebo můžete využít email ekomy@ekomy.cz

Na tomto účtu bude přidáván ověřený obsah týkající se ekologie a životního prostředí. Také zajímavé informace z tuzemska i ze zahraničí.

Naše další projekty:
Fashion Look, e-shop zabývající se recyklací oblečení: https://www.fashion-look.cz
Naše Dobroty, stránky plné skvělých receptů: https://nase.dobrotynakazdyden.eu/

EKOmy
EKOmyEKOmy

Letos také byla vyhlášena odpovědná firma v diverzitě Anti COVID
Každý z nás se celý rok potýká s touto zákeřnou pandemií a jejími následky pro celou populaci. Proto patří dík i Accenture za projekt Podpora work-life balance rodičů a za projekt Kariérní poradenství online děkujeme Deloitte Czech Republic.
Dále odpovědná firma pomáhající okolí - Anti-COVID je Česká televize, Deloitte Czech Republic a Vodafone Czech Republic
Všichni byli v této nelehké době připraveni pomoci.

EKOmyEKOmy

TOP 5 odpovědných malých firem
Bamboolik, e-Brana s. r. o., Biopekárna Zemenka s. r. o., ESPIRA Investments s. r. o., MHA, s. r. o
Vážíme všech, kteří svým chováním šetří naše životní prostředí a nezatěžují jej zbytečně i za cenu daleko většího úsilí než vynaloží jiné firmy. Každá malá firma může vykonat velké věci a začít může třeba hned. Děkujeme a věříme, že takových firem bude přibývat a přejeme jim i nám lepší podmínky v tomto nelehkém úkolu.

EKOmyEKOmy

Ekologická odpovědnost firem. V roce 2020 získali ocenění mezi velkými firmami : Vodafone Czech Republic, Skanska, Tesco Stores ČR, pivovary Staropramen s. r. o., Plzeňský Prazdroj, Skupina ČEZ, Velux Česká republika, s. r. o Děkujeme všem firmám, kterým není lhostejné jak bude vypadat naše životní prostředí a chovají se odpovědně a šetrně k našemu okolí. V loňském ročníku to byla například i všem dobře známá Alza.cz

EKOmyEKOmy

Eko osada Bílé Karpaty. V obci Vrbovce je malá osada, která vzniká zcela přirozeně a nenuceně. Lidé využívají různé typy větrných turbín, slunce i teplo země pro získání energií. Termočlánky na kamnech zajišťují elektřinu v zimě. Osada se snaží být soběstačná a lidé v ní chtějí vybudovat svá obydlí pro trvale udržitelný život. Své domy staví moderní avšak s ohledem na krajinu a její zatížení. Mladým rodinám nabízí životní styl, který je ohleduplný k okolí i lidem samotným.

EKOmyEKOmy

Klimatické modely ukazují, že do roku 2100 můžeme očekávat velké klimatické změny. Vědci předpovídají, že koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře bude podobná té, která tady byla před 10 miliony lety. Proto vědci zkoumají fosilní nálezy stromů z té doby a snaží se pochopit jak se utvářejí ekosystémy a jak předcházet tak velkým a nezvratným ekologickým změnám, které nás čekají pokud nezměníme styl života konzumní společnosti. Každý z nás může svou troškou pomoci zachovat planetu dalším generacím

EKOmyEKOmy

Jak vyrobit krmítko a jak přikrmovat ptáky to vše se dozvíte na ptacihodinka.birdlife.cz
Najdete zde fotonávod na výrobu krmítka a také můžete klást dotazy k webináři jak správně přikrmovat ptáky. Také se dozvíte jak sčítat na krmítku ať jste v lednu připraveni s identifikací a sčítáním ptáčků. Webinář o přikrmování proběhne 9. 12. 2020 od 17:30

EKOmyEKOmy

Zatemnění slunce?
V Kapském městě přišli na myšlenku uměle zatemnit slunce. Vstřikováním oxidu siřičitého do atmosféry chtějí vytvořit velký mrak a zabránit, tak vysychání vody v Jihoafrické republice. Tato metoda by snížila riziko o 90%. V roce 2017 bylo Kapské město na 13% svého stavu pitné vody. Je ale diskutabilní, zda by tato metoda byla opravdu přínosem nebo by byla tou pomyslnou jiskrou k rozpoutání světového konfliktu, který by mohl přerůst ve válku. Je namístě hledat jiná řešení.

EKOmyEKOmy

Přikrmování ptactva
Venku je zima a tak bychom neměli zapomínat na ptáčky. Vyrobte krmítko nezabere to moc času. Kdo si netroufá může krmítko koupit. Nasypejte do něj slunečnici nebo směs pro venkovní ptactvo a můžete pozorovat kdo na krmítko přiletí. Nekrmte zbytky z kuchyně, ptáčkové by mohli uhynout. Také se můžete zapojit do sčítání ptactva na krmítku. Info zde https://www.birdlife.cz/co-delame/vyzkum-a-ochrana-ptaku/vyzkum-ptaku/krmitka/ Děkujeme, že pomůžete malým opeřencům přežít zimu.

Obrázek příspěvkuObrázek příspěvku
EKOmyEKOmy

Bečva
Zůstane Bečva již na trvalo mrtvou řekou? Kdo neustále znečišťuje její vody chemikáliemi a zbavuje řeku života? Bečva byla již několikrát v krátké době znečištěna, tak že došlo k úhynu ryb. Kdo může za otravu vody v řece a úhyn ryb. Bude naplněna spravedlnost a viník bude potrestán nebo se bude dále přihlížet dalším ekologickým haváriím na řece a viník dopaden nebude. Co na to úřady a ministerstvo. Mají zájem na čisté řece či nikoli. Odhalí viníka? Co vy na to, sledujete tuto kauzu?

EKOmyEKOmy

Vápencová pláž? Pět set metrů vápencové pláže u Manily může ohrozit tamní mořský ekosystém a poškodit i zdraví lidí. Chtěly tamní úřady zakrýt bílou pláží znečištění zátoky ropou? Budou tuto vápencovou pláž tolerovat porosty mangrovů a jak si s nepůvodním materiálem poradí ptáci, kteří tam mají hnízdiště. Lze pěti sty metry pláže zakrýt otevřené skládky , které jsou v blízkosti pobřeží a je tato volba pláže vhodná pro návštěvníky, kteří budou vdechovat vápencový prach, co myslíte.

EKOmyEKOmy

Chodník z recyklovaných plastů, který vyrábí elektřinu? Ano, společnost Platio už vyrobila a osadila 150 metrů čtverečních takového chodníku. Promenáda vyrábí 160 wattů z každého čtverečního metru. Výborný nápad jak všudy přítomné plasty využít k výrobě solárního chodníku. Mohl by to být vhodný doplněk k solárním panelům na střechách :-)

EKOmyEKOmy

Po kůrovcové těžbě na mnoha místech naší země zůstává spoušť, která překoná i kůrovce. Ze země vykukují lana i řetězy, které tam po roztržení nechali ležet těžaři. Jak dlouho bude trvat než se s nimi les vypořádá? Opravdu musí do lesa dobrovolníci aby uklízeli po těch co mají les zachraňovat? Je tak těžké po sobě uklidit? A co správce lesa, ten by měl zasáhnout, ale nečiní tak. Není na čase si začít vážit přírody a chovat se k ní s respektem? Máte také podobné zkušenosti z procházky lesem?

Obrázek příspěvku
EKOmyEKOmy

Znáte nábytek z odpadového dřeva? Přesně takový vyrábí španělská firma založená v roce 2015 - Sintala Design ze Segovie. Firma získává materiál bez kácení a současně čistí les od souší a vývratů, zpracovává také dřevo z prořezávek a zbytky z jiné výroby. Jejich nábytek je přitom jedinečný a každý kus je originál. Na povrchovou úpravu používají ekologicky šetrné prostředky. Vyrábí také obklady, podlahy i ekologicky udržitelné domy.

EKOmyEKOmy

Suť ze zdemolovaných staveb tvoří v ČR skoro polovinu všech vyprodukovaných odpadů. Proto je důležité je recyklovat. Společnost Skanska, která chce být do roku 2045 uhlíkově neutrální, začala vyrábět 100% recyklovaný beton ve spolupráci s firmou ERC-TECH. Rebetong tak řeší stavební odpad a také suroviny na novou výstavbu. Řeší tak udržitelnost stavebnictví. Tento materiál má tak v podstatě neomezenou životnost. Stavby z něj vyrobené budou po dožití recyklovány a materiál bude znovu použit.

Obrázek příspěvkuObrázek příspěvku
1 líbí se
EKOmyEKOmy

Znečišťování moří a oceánů spolu s klimatickými změnami způsobuje masivní úhyn korálů. Za posledních třicet let uhynula polovina populace všech světových korálů. Pro podporu obnovy korálů byly Hongkongskou univerzitou navrženy hliněné dlaždice. Vyrobeny byly za pomocí 3D tisku. Tyto dlaždice se dají kombinovat do celých korálových struktur a mají tak pomoci korálům rychleji kolonizovat vybrané území.